ALFA - Menüler
 • ALFA STOK PROGRAMI

  Stok Kartı Giriş İşlemleri

  Yeni Stok Kartı Oluşturma :

  Stok Kartı açmanın üç yolu vardır;

  a) Ana menüden,

  b) "Stok" menüsü altındaki "Stok Kartı Kayıtları" seçeneği ile,

  c) "F9" kısa yol tuşunu kullanarak.

   

  Program ana penceresi üzerindeki "Stok Kartı" butonu tıklanır. Ekrana "Stok Kayıtları" penceresi gelir.


   

   

  Detaylı Raporlar

  Ana pencere üzerinde "Raporlar" menüsünden "Stok" seçeneği kullanılarak stoklar ile ilgili çok detaylı raporlara ulaşılabilir.

   

  Stok Sabit Listesi Raporu : Raporlar menüsünden“Stok” seçeneğinden “Stok Sabit Listesi” bölümü tıklanır.Ekrana gelen “Rapor Seç” penceresinde "” butonu tıklanır. Ekrana Stok Sabit Listesi gelir. Bu listede Stok Adı, Stok Kodu, Marka, Grup, Model, Kalan Miktar ve o günün tarih bilgileri yer almaktadır. Stok Fiyat Listesi Raporu Raporlar menüsünden “Stok” seçeneğinden “Stok Sabit Listesi” bölümü tıklanır.Ekrana gelen “Rapor Seç” penceresinde “BaskıÖnizleme”butonu tıklanır. Ekrana Stok Fiyat Listesi gelir. Bu listede Stok Kodu, Stok Adı, Stok Grubu, Alış Fiyatı, Toptan Satış Fiyatı, Perakende Satış fiyatı ve o günün tarih bilgileri yer almaktadır. Raf Etiket Basımı Raporlar menüsünden “Stok” seçeneğinden “Raf Etiket Basımı” bölümü tıklanır.Ekrana gelen “Rapor Seç” penceresi ile birlikte gelen “Rapor Not Girişi” penceresinde etiketlere basılacak not yazılır ve butonuna basılır.

   

   

   

   

   

   

  Stok Kartı Silme İşlemi

  Daha önce girilen bir stok kartı silinmek istenir ise; önce pencere üst kısmındaki stok listesinden silinecek stok seçilerek klavyeden "F7" tuşuna yada pencere üzerindeki "Sil" butonu kullanarak silme işlemi yapılabilir. Eğer silmek istenilen stok kartına bir hareket kaydı işlendiyse yani bu kart fatura ve benzeri bir fiş ile işlem gördüyse kart silinemez. Önce bu karta yapılan tüm hareketlerin silinmesi gerekmektedir.

  Stok Kartı Arama İşlemleri

  Çok sayıdaki stok arasından, işlem yapılan veya yapılacak olan stoğun kartına zaman kaybedilmeden hızlı bir şekilde ulaşmak için ; "Stok Kayıtları" penceresinde arama kriterlerinden herhangi birisi doldurulur. Stok penceresi üst kısmında bulunan "Stok adına göre" kutusuna aranacak stoğun ilk birkaç karakteri girildiği anda aramaya başlar ve girilen karakterle başlayan tüm stoklar hemen alt kısımda bulunan stok listesinde karşınıza gelir. Aranan stok kodunun tamamı girildiğinde listede direkt olarak aranılan stoğun seçili olduğu görülür. Aynı işlemler "Stok adına göre", "Grup koduna göre", "Barkod nosuna göre" kutuları içinde geçerlidir.

  Eğer sadece belirli karakterle başlayan stoklar görülmek istenirse, bu belirtilen alanlardan birine arama yapılmak istenilen stok karakterleri girilip "Süz" butonuna basılması yeterli olacaktır. Süzme işleminden sonra sadece girilen karakterlerle ilgili olan kayıtlar ekranda listelenir ve diğer kayıtlar görülmez. Bu görünmeyen kayıtları, yani tümünü tekrar görünür hale getirmek için "Süz İptal" butonu kullanılmalıdır.

   

  Stok Kartı Kopyalamak :

  Mevcut bir stok kartını farklı bir stok kodu ile kayıt etmek için veya mevcut bir stok kartındaki bilgilerin bir kısmını başka bir stok kartına aktarmak için kullanılır.

   

  “Aktif Kartı Kopyala” butonu tıklandığında ekrana

  Köşeleri Yuvarlanmış Dikdörtgen Belirtme Çizgisi: 3- Yeni Karta Yapıştırma işlemi gerçekleştikten sonra “OK” butonu tıklanır.gelen pencerede “OK” butonu tıklanır.

  Daha sonra kopyalanan kartı yapıştırmak için butonuna basılarak yeni bir stok kartı açılır.

  Boş olarak gelen yeni stok kartına öncelikle stok kodu girilir ve “ENTER” tuşuna basılarak imleç, stok kodu hanesinden başka bir haneye geçirilir, fare sağ tuş ile tıklanır ve “Yeni Karta Yapıştır” seçeneği tıklanır.

   

  butonu tıklanarak işlem tamamlanır. Kopyalanan stok kartı bilgileri stok kodu, giren miktar, çıkan miktar hariç olmak üzere aynen yeni stok kartına aktarılmaktadır. Stoğun tüm bilgileri farklı bir stok kodu ile kopyalanır. Böylelikle aynı bilgilere sahip iki farklı stok için iki ayrı kayıt yapılmaz. Bir tanesi kayıt edilerek kopyalanır. Diğerstoğun da sadece kodu değiştirilerek zaman kaybının önüne geçilir.

  Otomatik Stok Kodu Oluşturma

  Stoklara "Marka, Grup, Model, Özellik" lerine göre ayrı ayrı otomatik stok kodu oluşturulmak istendiğinde kullanılır. Bu özellik; stokları daha kolay bulabilme ve raporlamalarda çok detaylı marka, grup, model, özelliklere göre detaylı rapor alabilme imkanı sunar.

  Bu işlemi yapmak için izlenecek adımlar;

  1- Bu bölümden stok kodu oluşturmak için öncelikle "Stok Kartı" penceresinde "Yeni" butonuna basılarak boş bir stok kartı açılır.

  2- Bu işlemden sonra "4- STOK KODU OLUŞTUR" butonu tıklanır.

   

   

  Ekrana "Stok Kodu Oluşturma Alanı" gelir.

  3- "Marka, Grup, Model, Özellik" hanelerine bilgi girişi yapılır.

   

  Resim1:

  Resim2:

   

  Bu şekilde “Marka, Grup, Model, Özellik” oluşturulduktan sonra pencerenin alt kısmında, araç çubuğu üzerinde bulunan butonlar kullanılarak, girilen kayıt ile ilgili işlem

  seçenekleri kullanılabilir. :

  Yapılan bilgi girişlerini, “Stok Kodu Oluşturma Alanı” penceresine kayıt eder fakat stok kartı açmaz. Bilgi girişi sırasında, vazgeçmeler durumunda kullanılır.

  Kayıt işleminin yapılmamış olması gerekir. : Pencereyi kapatır. : Bu pencereye girilen bilgilere sahip bir stok kartı

  açmak istendiğinde kullanılır. Bu buton kullanıldığında stok, kodu ve adı ile stok kartı penceresine aktarılır.

  Aktarma işleminden sonra, bu pencerede doldurulması gereken alanlar doldurulur ve butonu tıklanarak kayıt işlemi gerçekleştirilir.

   


  Hızlı Fiyat ve K.D.V Değişikliği
  Stok Kartı penceresi üzerinde fare sağ tuş ile tıklandığında ”Hızlı Fiyat ve KDV Değişikliği” seçeneği seçilir.

   

  Ekrana “Hızlı Fiyat ve KDV Değişikliği” penceresi gelir.

  KDV DEĞİŞİKLİĞİ :

  KDV değişikliği, kayıt edilmiş ve aynı KDV oranına sahip tüm stoklarda tek bir tuşla yapılabildiği gibi teker tekerde yapılabilmektedir.

  Tüm stokların KDV oranlarını eşit miktarda değiştirmek için;

   

   

  Stoklarda farklı oranlarda KDV değişikliği yapılacağı durumlarda;

   

  FİYAT DEĞİŞİKLİĞİ :

  Stoğun alış fiyatında, toptan satış fiyatında, özel fiyatında, perakende satış fiyatında % oranında artış yada azalış veya sabit bir değer oranında artış yada azalış uygulanabilir.

   

   

  Süzme işleminden sonra Stok kayıtları penceresinde fare sağ tuş tıklanarak “Hızlı Fiyat ve KDV Değişikliği” seçeneği seçilir. Ekrana gelen “Hızlı Fiyat ve KDV Değişikliği” penceresinde sırası ile şu işlemler yapılır.

   

   

  Fiyat değişikliği yapılacak stoklar aynı grupta değil, farklı gruplarda ise ve farklı oranlarda fiyat değişiklikleri uygulanacak ise;

   


  Stok Hareket Kayıtları :

  Stok Hareket Kaydı yapabilmek için öncelikle işlem yapılacak olan stok kartının bulunması gerekir. Bunun için pencerenin üst kısmında bulunan arama alanlarından bir tanesine bilgi girişi yapılır. (Detaylı bilgi "Stok Kart Arama" bölümünde verilmiştir.)

   

  Seçilen stoğun bilgileri otomatik olarak ekrana gelir. Stok bilgileri ekrana geldikten sonra yapılacak işlemler şu şekildedir:

   

  Ekrana "Stok Hareket Kayıtları" penceresi gelir.

  Köşeleri Yuvarlanmış Dikdörtgen Belirtme Çizgisi: Stok girişi ve çıkışı yapmak için klavyeden “F4” tuşu veya “Yeni Kayıt” butonu tıklanır.

   

  Ekrana “Yeni Hareket Kayıt Girişi” penceresi gelir.

   

  Giriş TarihiStoğun giriş veya çıkış yapıldığı(işlem tarihi)günün tarihi girilir. Gün, ay, yıl tarihleri değiştirilmek istenirse klavyeden “sağ yön tuşu” kullanılır veya giriş tarihi hanesinin hemen yanında bulunan butonu tıklanır ve ekrana tarih seçimi yapılması için tarih penceresi gelir.

   

  Hareket Tipi Stok hareketinin belirlendiği kısımdır. Stok girişi yapılıyor ise Hareket Tipi “GİREN” olarak, stok çıkışı yapılıyor ise Hareket Tipi “ÇIKAN” olarak seçilir. Düzenlenen belgenin numarası girilir. Miktarı: Kaç tane stok girişi veya çıkışı yapılıyor ise stoğun miktarı girilir. Fiyatı : Stoğun fiyatı girilir. Buraya girilen fiyatın stok kartına işlenmesi isteniyor ise seçeneği işaretlenerek aktif hale getirilir. Buradaki fiyat stok kartında P.Sat. Fiyatı hanesine otomatik işlenir. Açıklama : Stok girişi veya çıkışıyla ilgili  bir açıklama girilebilir. Cari liste butonu kullanılarak stoğun kimden alındığı Seç : yada kime satıldığı bilgisi seçilir.

   

   

  Tarih Aralığı: Stok hareketlerinin izlenmek istendiği iki tarih aralığı belirlenir. Filtrele:Tarih aralığı belirlendikten sonra iki tarih aralığındaki hareketlerin filtrelenmesi için kullanılır. Filtre İptal:Filtreleme işlemi bittikten sonra stoğun tüm hareketlerine geri dönmek için kullanılır. Giren Toplam Miktar, Çıkan Toplam Miktar, Kalan Toplam Miktar kısımlarında ilgili bilgiler görülmektedir. Bakiye Onar: Elektrik kesilmelerinde veya bilgisayarda oluşabilecek herhangi bir sorun durumunda stok hareketlerinin tekrar gözden geçirilerek doğru bir şekilde gösterilmesini sağlayan butondur. Detay Aç:Seçilmiş olan hareket satırının ayrıntılı belgesini açar. Ayrıntılı belge “Alış Faturası” yada “Satış Faturası”dır. Stok Hareket Kayıtlarının Sıralanması : “Stok Hareket Kayıtları” penceresinde hareketlerin sıralama kriteri belirlenir. Stok Hareketlerinin tarih sırasına göre sıralanması isteniyor ise “TARİH” butonu seçilir ve hareketler ekranda tarihe göre sıralanır.Sıralama “BELGE NO” ve “BELGE TÜRÜ”ne görede yapılabilmektedir.Sıralama işlemi yapıldıktan sonra butonu tıklanarak sıralanmış haliyle “Stok Hareket Dökümü” alınabilir. Tarihe göre sıralandırma yapılmak isteniyor ise : “TARİH” butonu tıklanır.

   

  Belge No’suna göre sıralandırma yapılmak isteniyor ise : “BELGE NO” butonu tıklanır.

  Belge Türü’ne göre sıralandırma yapılmak isteniyor ise : “BELGE TÜRÜ” butonu tıklanır.

  Word ve Excel'e Bilgi Göndermek

  Word ve Excel Programlarına Bilgi Gönderilmesi

  Programa girilmiş olan Stok bilgilerinin (Stok Kodu, Adı, Markası, Grubu, Modeli, Üretici Firma, Satıcı Firma, Tipi, Grup, Birimi, KDV Oranı, İskonto Oranı, Asgari Stok, Azami Stok, Giren Miktar, Çıkan Miktar, Kalan Miktar, Alış Fiyatı, Toptan Satış Fiyatı, Perakende Satış Fiyatı, Özel Fiyat, Kur Tipi, Not, Vb. Bilgileri) ofis programlarına ( word, excel) aktarılmasıdır. Word ve Excel'e aktarılan bilgiler üzerinde istenilen değişiklikler (bilgi ekleme, bilgi çıkartma) yapılabilir.

  Bunun için öncelikle "Stok Kayıtları" penceresinde fare sağ tuş ile tıklanarak "Gönder" seçeneği seçilir. Bilgiler Word, Excel veya Web seçeneklerinden hangisine gönderilmek isteniyor ise o seçenek tıklanır.

  Detaylı Raporlar

  Ana pencere üzerinde "Raporlar" menüsünden "Stok" seçeneği kullanılarak stoklar ile ilgili çok detaylı raporlara ulaşılabilir.

   

  Stok Sabit Listesi Raporu : Raporlar menüsünden“Stok” seçeneğinden “Stok Sabit Listesi” bölümü tıklanır.Ekrana gelen “Rapor Seç” penceresinde "” butonu tıklanır. Ekrana Stok Sabit Listesi gelir. Bu listede Stok Adı, Stok Kodu, Marka, Grup, Model, Kalan Miktar ve o günün tarih bilgileri yer almaktadır. Stok Fiyat Listesi Raporu Raporlar menüsünden “Stok” seçeneğinden “Stok Sabit Listesi” bölümü tıklanır.Ekrana gelen “Rapor Seç” penceresinde “BaskıÖnizleme”butonu tıklanır. Ekrana Stok Fiyat Listesi gelir. Bu listede Stok Kodu, Stok Adı, Stok Grubu, Alış Fiyatı, Toptan Satış Fiyatı, Perakende Satış fiyatı ve o günün tarih bilgileri yer almaktadır. Raf Etiket Basımı Raporlar menüsünden “Stok” seçeneğinden “Raf Etiket Basımı” bölümü tıklanır.Ekrana gelen “Rapor Seç” penceresi ile birlikte gelen “Rapor Not Girişi” penceresinde etiketlere basılacak not yazılır ve butonuna basılır.

   

   

   

   

   

   

   


ALFA - Menüler
      Alfa Program Detayları
      Cari Programı?
      Stok Programı?
      Alış Fatura Programı?
      Satış Fatura Programı?
      İrsaliye Programı?
      Tahsilat & Tediye       Programı?
      Çek & Senet Programı?
      Kasa Programı?
      Databank Programı?
      Programın Özellikleri?